Sıkça Sorulan Sorular


Kimlerle Sözleşme Yapılır?

Başvuru talebi Yaşam Merkezi Yönetimince uygun bulunan Hacettepe Üniversitesi öğrencileri ile sözleşme yapılır. İmzalamadan önce mutlaka sözleşmeyi okuyunuz.

Yönerge sözleşmenin ayrılmaz parçasıdır.

Sözleşme Nasıl Doldurulur?

Sözleşme mavi mürekkepli kalemle doldurulur. Her sayfanin sonu kefil ve borçlu tarafindan imzalanır. Son sayfaya 2'şer imza atılır.

Borçlu kısmına veli, müteselsil kısmına öğrenci bilgileri girilir.

Sözleşmede verilen bilgilerin doğru ve tam olmasina dikkat edilmelidir. Aksi halde yalan beyanda bulunmuş olursunuz ve sözleşmeniz fesh olur.

Sözleşme gönderilen ölçülerde bastırılır. Müsvedde veya arkasında yazı olan kağıtlara sözleşmenizi bastırmayınız. Bastırırken küçültme yapmayınız.

Taksit Anlaşması Nedir?

Taksitli ödeme yapmak isteyenler için sözleşme eklerinde farklı vadelerde taksitli ödeme anlaşmaları gönderilmiştir. Uygun bulduğunuz ödeme planını imzalayarak aynı plana ait senetler ve sözleşmenizle birlikte gönderiniz. Vadelendirmesi uygun bulunmayan konaklayanlara, taleplerinin reddi sms yolu ile bildirilecektir. (Kimlere vade yapılamayacağı ödemeler kısmında açıklanmıştır.)

Sözleşmemi İptal Edebilir miyim?

Sözleşmenizi imzalamadan önce dikkatlice okuyunuz. Sözleşmenin iptal şartları sözleşmenizin ilgili maddesinde açıklanmıştır.

Sözleşmem Atatepe Tarafından Fesih Olursa Ne Olur?

Sözleşmenizde sözleşmenin feshi halleri açıkça belirtilmiştir. Sözleşme şartlarına uymamanız halinde sözleşmeniz Atatepe ÖYM A.Ş. tarafından fesh edilirse sözleşmenize ait ödenmemiş taksitlerinizde muaccel hale gelir ve Yaşam Merkezi'nden çıkarılırsınız.

Sözleşmenizin Süresi Nedir?

Sözleşme yapıldığı senenin 11 Eylül tarihinden başlayıp takip eden Haziran ayının 30'una kadar olan dönemi kapsar.

Kimlerin Sözleşmesi Yenilenir?

Bir önceki sözleşme döneminde sözleşme ve yönergeyi ihlal etmemiş taksit ödemeleri aksamayan öğrencilerin yeni dönemde sözleşme yenileme talepleri kabul edilir.

İki taksit ödemesi aksamış veya zamanında ödenmemiş olanlarla Yönergenin Disiplin maddelerinde sözleşmenin yenilenmeyeceği belirtildiği hallerde Üniversite tarafından çıkarılma cezası almış olanlarla sözleşme yenilenmez ve imzalanmaz.

Sözleşme Nasıl Yenilenir?

Sözleşmesini, belirlenen tarihler arasında teslim etmeyenlerin ve sözleşme şartlarını yerine getirmeyenlerin sözleşmeleri tek taraflı olarak fesh edilir.

Sözleşmesini yenilemek isteyen eski öğrencilerimiz kayıt yenileme talepleri uygun bulunursa kendilerine e-posta yoluyla sözleşmeleri yollanır.

Eşyalarımı taşımama yardımcı olacak bir personel var mı?

Eşya taşıyabilecek görevli bulunmamaktadır. Bu sebeple her öğrenci kendi eşyasından sorumludur.

Oda arkadaşımı seçebilir miyim?

Öğrencilerin oda ve yatak secim işlemleri boş oda ve yatak sayısına göre program tarafından yapılmaktadır.

Oda arkadaşımla anlaşamadığım takdirde odamı değiştirebilir miyim?

Öğrenciler her okul döneminin birinci ayının sonuna kadar yurt sorumlusuna yazılı dilekçe vermek suretiyle oda değişikliği taleplerinde bulunabilirler. Oda değişikliği talebi olanaklar dahilinde karşılanmaya çalışılır.

Odamda hayvan besleyebilir miyim?

Yaşam Merkezlerimizde malesef hayvan beslenmesine ve bulundurulmasına izin veremiyoruz.

Oda kartımı kaybettiğimde ne yapmalıyım?

Oda kartını kaybeden öğrenci, öğrenci işlerine gelerek oda kartının kaybolduğu bilgisini verir, muhasebeye kayıp oda kartı ücretinin ödemesinden sonra kendisine yeni kartı teslim edilir.

Odamda herhangi bir teknik sorunla karşılaşırsam ne yapmalıyım?

Odanızla ilgili arıza bildirimlerinizi resepsiyon bankosundan veya öğrenci işlerinden form doldurarak yapabilirsiniz.

Atatepe Öğrenci Yaşam Merkezi’nin misafirhane var mıdır?

Yaşam merkezimizde misafirhane bulunmamaktadır.

Ailem veya arkadaşım odamda kalabilir mi?

Yaşam Merkezimizde misafir konaklama uygulaması yoktur. Lütfen ısrar etmeyiniz

Özel durumlar: Öğrencilerin 1. dereceden yakınları (Anne , baba veya kardeş aynı cinsten olmak şartı ile) sadece bakım gerektiren ağır hastalık zamanı ve acil durumlarda, önceden haber vermek koşulu ile bir (1) gece süreyle ve misafir ücreti ödeyerek kalabilirler. Yaşam Merkezi Müdürlüğü‘nün izni olmadan odada Konaklayan barındırmak disiplin suçudur.

Yaşam Merkezine afiş, poster, duyuru, resim vs. asabilir miyim?

Yaşam Merkezi Müdürlüğü’nün onayı alınmadığı sürece herhangi bir yere duyuru veya afiş asılamaz.

Kurallara uymamamın yaptırımı nedir?

Yaşam Merkezi Yönergesinde belirtilen kurallara uymayan öğrenciler hakkında Yaşam Merkezi Müdürlüğü ve Komisyonu tarafından gerekli uyarı ve ceza işlemleri yapılır.

Yaşam Merkezinden çıkarılırsam sonraki dönemlerde yine girebilir miyim?

Yaşam Merkezinden çıkartılan veya Yaşam Merkezi kurallarına aykırı davranışlarda bulunan öğrenci bir daha Yaşam Merkezine alınmaz.

Sözleşmemi yenilemek için ne yapmalıyım?

Sözleşmesini yenilemek isteyen öğrenciler bildirilen tarihler içerisinde Atatepe Öğrenci İşleri birimine isteğini bildirmelidir. Yaşam Merkezince sözleşmesinin yenilenmesi uygun bulunanlara yeni sözleşmeleri gönderilecek ve belirtilen tarihlerde imzalayarak merkezimize ulaştırması istenecektir. (Belirtilen tarihlerde işlemlerini tamamlamayanların başvurusu geçersiz sayılarak sözleşmelri yapılmayacaktır.)

Sözleşmesinin yenilenmesi uygun bulunmayanlara durumları ayrıca bildirilecektir. (Dosyalarında ,disiplin cezası, ödeme taahhütlerini yerine getirmeme, yaşam merkezi kurallarına aykırı davranma, hacettepe üniversitesi kurallarına aykırı davranma vs gibi cezaları olanların sözleşmelerini Yaşam Merkezimiz yenilememe hakkına sahiptir.)

Sözleşmemi yenilemek istemiyorsam ne yapmalıyım?

Öğrenci sözleşmesini yenilemek istemiyorsa belirlenen tarihler içerisinde ayrılacağını bildiren dilekçeyi Atatepe Öğrenci İşleri'ne teslim eder. Lütfen Atatepe Öğrenci İşlerinden çıkış işlemleri ile ilgili detaylı bilgi alınız.

Odama benden başkası girebilir mi?

Yaşam merkezinde odalarınıza mesai saatleri dahilinde yurt görevlileri (temizlik ekibi , teknik ekip, resepsiyon vs) girebilir. (acil durumlarda teknik ekip günün diğer saatlerindede odanıza girebilir) odanızı her zaman düzenli ve eşyalarınızı kilit altında tutmak sizin sorumluluğunuzdadır.

Mesai saatlerinde banyo yapıyor iseniz banyo kapınızı kilitli tutunuz. Odanıza giren ekibin kapıyı çaldığını duymayabilirsiniz.

Ayrıca yönetim gece veya gündüz, günün herhangi bir saati odanıza girerek kontrol yapabilir. Yönetim kontrol için geldiğinde kapıyı derhal açmak, dolapların kontrolünü sağlamak konaklayanın görevleri arasındadır.

Haziran-Temmuz- Ağustos-Eylül ayları genel bakım tadilat, temizlik aylarıdır. Dışarıdan taşeron işçiler odalarınıza girebilir. Bu dönemlerde özellikle dışarıda eşya bırakmayınız. Kaybolan hasar gören eşyalardan yönetimimiz sorumlu değildir.